Utolsó frissítés: 2025-04-17 14:22:05
A Kolozsvári Orvos-Természettudományi Társulat és az
Erdélyi Múzeum-Egylet Természettudományi Szakosztályának
szaküléseiről és népszerű természettudományi
estélyeiről
Kiadja a két társulat.
A Szerkesztő Bizottság segélyével összeállítja az Orvos-Természettudományi Társulat titkára.
A Szerkesztő Bizottság tagjai.
TÁJÉKOZÁSUL
Midőn a „Kolozsvári Orvos-természettudományi társulat" az elmúlt három év alatt „Értesítő"-it a „Magyar Polgár" helybeli napilapnak külön lenyomata gyanánt közre bocsájtotta, azt csupán azon czélból tette, hogy a szaküléseken ós természettudományi estélyeken tartott előadások tartalmát meglehetős terjedelmes kivonatokban tagjai birtokába juttassa. Nem a könyvpiacz számára, hanem tisztán a tagok magán használatára és azoknak még inkább összetartására volt tehát ez irodalmi vállalat — ha ugyan annak nevezhető — megindítva. Noha szegényes volt is a külső alak, melyben ez Értesítők napvilágot láttak: anynyi hasznuk kétségen kívül még is volt, egyfelől, hogy azon tagok, kik a társulat tudományos ülésein részt nem vettek vagy nem vehettek, általuk figyelemmel kísérhették a társulat működő elemeinek munkálkodását; másfelől évről évre összegyűjtve, magoknak a működő elemeknek kezében is emléklapokul szolgálhattak, melyekből ugy a saját, mint a közös működést folytonosan szem előtt tarthatták és ahoz képest irányozhatták a társulat kitűzött czéljának szolgálatában önzetlenül felvállalt és eddigelé kitartóan folytatott tevékenységüket.
Az „Erdélyi muzeum-egylet" mult évben újra felállított természettudományi szakosztályának társulatunkhoz csatlakozása folytán „Értesítő"-inket ezentúl bővebb terjedelemben, díszesebb külsőben, önállóan adjuk ugyan ki, de a fő jellemvonás, a kör a meddig kiterjeszkedünk, ezekben is a régi marad. A két egyesület közösen tartandó tudományos ülésein és népszerű estélyein
előadott vagy felolvasott önálló értekezések fogják a főtartalmat képezni ezentúl is, mert meggyőződésünk szerint ezen előadások rendszeres tartása és közlése a legbiztosabb eszköz azon kitűzött czélunk elérésére, hogy ez országrészben a mi fő, minél több önálló munkást és a mi csak ezután következik, minél több tudományterjesztőt és tudománykedvelőt gyűjtsünk össze az orvostermészettudományok mívelésére ós népszerűsítésére. E meggyőződésünkben megerősít az elmúlt három év tapasztalata. Ha végig tekintünk azon 78 szak- és 20 népszerű értekezésen, melyek ez idő alatt társulatunk ülésein előadattak, láthatjuk, hogy mindig ujabb meg ujabb erők merültek fel a működést kezdetben megindított elemek körül, a példa vonzott és felkelté az előbb visszavonulók és az újonnan tenni vágyók tevékenységét, Ha ez előadások és ezen közlések nem lettek volna, kétségen kivül, igen sok elmaradt volna ez érdekes észleletek és dolgozatok közül.
Jövőre a szakülések és természettudományi estélyek értekezéseit „Eredeti közlemények" czimű rovatunkban nem csak gyűlési tudósítások, hanem külön-külön czikkek alakjában egész terjedelmükben közölhetjük, mi által a társulat működése jobban ki fog domborodni és remélhetőleg mindég több-több munkaerőt és tudomány barátot fogunk magunk köré csoportosítani.
A kört, melyen belől eddig mozogtunk, a melyben tehát lényegileg véve jövőre is mozogni szándékozunk, csak annyiban lépjük által, a mennyiben a hazai összes orvosi és természettudományi időközi irodalomnak ha bár csak bibliographicus szemmeltartására is egy külön kis rovatot veszünk, azért hogy önmagunk előtt és mások előtt is ismerve legyen a tér, melyet az orvosi és természettudományi ismeretek fejlesztésében és terjesztésében kifejtett tudományos tevékenységünk a hazai egyetemes hasonnemü működésben időről-időre elfoglal. Ha — a mit reményleni van jogunk — társulatunk életképes leend, a tények ilyetén tiszta feltüntetése nem elegendő működés esetén fokozottabb tevékenységre serkent bennünket, ha pedig kellő leend a siker, megadja az elbizakodottság nélküli önbizalom megnyugtató érzését, mely a férfias tevékenység legszebb jutalma. A külföldi irodalom szemmeltartását ellenben más hazai hasonnemű folyóiratoknak és lapoknak hagyjuk fenn.
A harmadik rovat társulatunk és az Erdélyi Muzeum-egylet természettudományi szakosztályának apróbb ügyeire vonatkozó vegyes közleményeket fogja tartalmazni.
A munkálkodás eddig követett és tapasztalat által jónak bizonyult hármas irányát ezentúl is megtartjuk. Külön értesítőkben adjuk az orvosi, külön a természettudományi szakülések és külön a természettudományi estélyek értekezéseit, amazokét évenként három, emezeket két füzetben, úgy azonban, hogy a háromféle füzetek még is egy alakban és egyenlő benső felosztással jelennek meg. Minden szak értesítőjét külön szerkesztő vezeti, az egész szerkesztésben egyöntetűséget behozni és fenntartani az orvos-természettudományi társulat titkárának leend feladata.
Értesítőnk ezentúl sem lesz a könyvpiaczra bocsájtva, hanem csak a két társulat tagjai kapják tagsági díjaik fejében.
Az „Eredeti közlemények" rovatában csak a szaküléseken és népszerű előadásokon előadott és kiadásra érdemes értekezések láthatnak napvilágot, melyekért egyelőre írói tiszteletdíjt a társulat nem ad, ellenben külön lenyomatokat a szerző kívánatára esetről esetre meghatározandó számban szolgáltat. írói tiszteletdíjat csak is az irodalmi szemlékért és vegyes közleményekért helyez utólagos kilátásba, a két társulat részéről e folyóirat kiadására időről időre fordítható összeg netán megmaradt feleslegéből.
A szerkesztő bizottság tagjaiul társulatunk 1879-ki januáriusi közgyűlése és az Erdélyi Muzeum-egylet természettudományi szakosztálya az orvosi szakra Hőgyes Endre, a természettudományi szakra Koch Antal, a népszerű szakra Entz Géza társulati tagokat jelölte ki.
Az egyes füzetek lehetőleg a következő időszakokban fognak megjelenni.
I. Az Orvosi szak Értesítőjéből 2—8 ívnyi terjedelemben, az első füzet márczius, a második füzet május, a harmadik deczember végén. Főtartalmát a megelőző szakülések értekezései fogják képezni.
II. A Természettudományi szak Értesítőjéből az első füzet márczius, a második május, a harmadik deczember végén, a megelőző természettudományi szakülések tárgyaival.
III. A Népszerű szak Értesítőjéből 4—5 ívnyi terjedelemben, az első füzet júniusban, a második deczember végén a megelőző hónapok népszerű előadásaival, melyek előbb a „Kelet" hasábjain lesznek közölve és onnan a szakértesítők alakjára és papírjára külön lenyomva.
Kolozsvárt, 1879, február 12-én.
a szerkesztő bizottság nevében
HŐGYES ENDRE
az Orvos-természettuioraányi társulat titkára.