Last updated: 2025-04-17 14:22:05
Megjelenik negyedévente
Kiadja a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Igazgató: dr. Hermann Gusztáv Mihály
Főszerkesztő: Kolumbán Zsuzsánna
Szerkesztőbizottság: dr. Hermann Gusztáv Mihály, Mihály János, Miklós Zoltán, P. Buzogány Árpád.
Örökségünk,
avagy lehet-e a múltnak jövője?
Székelyföldi súlypontú, történeti-néprajzi tematikájú, ismeretterjesztő lap alapítására több kísérlet történt. A legéletképesebb mindmáig a Bányai János 1931 és 1944 között megjelenő Székelysége volt. Az 1989-es rendszerváltozás utáni próbálkozások sajnos nem hoztak tartós sikert. Ennek igen sok oka lehet: a téma iránti lankadó érdeklődés, a stabil anyagi háttér, meg egy megbízható terjesztői hálózat hiánya, az alapítók publicisztikai járatlansága, a marketing fontosságának lebecsülése, és sorolhatnánk...
Mi most ismét megpróbáljuk. Megpróbáljuk, bízva abban, hogy tanultunk a fennebb soroltakból. Meg abban, hogy létezik az a – reményeink szerint társadalmilag, illetve iskolázottsága tekintetében összetett – réteg, amelyet érdekel az erdélyi múlt, a székely népélet, szellemi és tárgyi örökség. És bízunk abban is, hogy ezt a réteget meg tudjuk találni. Megtalálni érthető és érdekes cikkekkel, változatos tematikával, tetszetős küllemmel, és mindezt megfizethető áron. Ezeket tessenek számon kérni rajtunk.
Amit viszont nem vállalunk: hogy akadémiákat rengető szenzációkkal szolgáljunk. Pedig tudjuk, e műfajnak egész jó piaca van. Ám hivatásunk kötelez: olyasmi ez, mint az orvos hippokratészi esküje... Meg úgy érezzük, hogy múltunk, illetve múltunk jelene – napjaink élő, sok törődéssel éltetett hagyományai – vannak annyira színesek, hogy nem szorulnak művi retusálásra. S ha van a múltnak jelene, ha közösségek küzdenek például épített és egyéb tárgyi emlékeik megőrzéséért, remény van a jövőre is.
Egy táj jövőbeni arculatát nem csak a most és az ezután épülő létesítményei határozzák meg. Az értő vándor sokkal többet kiolvas a régiekből. S ha nem találja őket, vagy elnyűtten, elhanyagoltan, megcsúfoltan találja, gyanakvóvá válik – lett légyen jövetelének célja alapvetően idegen a múlt búvárlásától. Ezért bízhatunk abban, hogy van a múltnak jövője. Próbáljunk közösen tenni érte és beszélni róla!
a szerkesztők